1Góry Sowie - część Sudetów Środkowych, wał górski ciągnący się na długości 26 km od doliny Bystrzycy do Przełęczy Srebrnej. To najstarszy fragment Sudetów. W budowie geologicznej dominują prekambryjskie gnejsy - charakterystyczne skały metamorficzne. Występuje tu także węgiel kamienny - dawniej wydobywany - serpentynity oraz liczne minerały - ich zbieracze mogą znaleźć tu cenne okazy. Góry Sowie charakteryzują się asymetrią stoków - północne opadają stromo, południowe są bardziej łagodne. W 1991 roku utworzono na tym terenie Park Krajobrazowy Gór Sowich.

2

       Najwyższy szczyt tego pasma, Wielka Sowa - liczy 1015 metrów ponad poziomem morza i jest wybitnym punktem widokowym . Z zabytkowej kamiennej wieży - zbudowanej w 1906 roku - możemy obejrzeć panoramę prawie całych Sudetów, Masywu Ślęży Masywu Ślęży i Przedgórza Sudeckiego. Przy odpowiedniej pogodzie doskonale widać Śnieżkę. Kulminacje innych części Gór Sowich to: Kalenica - z metalową wieżą widokową - Włodarz, Malinowa

 

3    Góry Sowie porastają w większości lasy świerkowo-bukowe regla dolnego, z domieszką innych gatunków. W rezerwacie Bukowa Kalenica zachowały się fragmenty pierwotnego lasu bukowego typu kwaśnej buczyny sudeckiej - rosnące na wysokości 800-900 metrów. W rejonie Jeziora Bystrzyckiego zachowały się natomiast lasy dębowo-grabowe. W runie leśnym występują rośliny chronione - na przykład wawrzynek wilczełyko, czosnek niedźwiedzi, dziewięćsił bezłodygowy... Dzięki stosunkowo dużej liczbie drzew liściastych w Górach Sowich najpiękniej jest jesienią. Obszar ten jest ostoją licznej zwierzyny. Obok typowych dla obszaru Sudetów jeleni, saren, dzików w Górach Sowich żyje największa w Polsce populacja muflonów - dzikich owiec górskich sprowadzonych tu przed stu laty, a obecnie doskonale zadomowionych.

 

4      Góry Sowie znakomicie nadają się do uprawiania turystyki różnego rodzaju. Są łatwo dostępne - możemy wjechać samochodem widokowymi szosami na którąś z pięciu głównych przełęczy - Jugowską, Walimską, Sokolą, Woliborską bądź Srebrną. Zostawiwszy auto na parkingu dalej udajemy się pieszo. Bardziej wytrwali mogą podchodzić od samego podnóża pasma którymś licznych pieszych szlaków turystycznych. Najważniejsze z nich to: szlak czerwony - wiodący zasadniczą granią Gór Sowich, część Głównego Szlaku Sudeckiego im. Orłowicza - oraz szlak niebieski, część Europejskiego Szlaku Długodystansowego. Rowerzyści szosowi mogą tu poddać się trudnemu egzaminowi okrążając na przykład Wielką Sowę trasą przez trzy przełęcze. Również amatorzy górskiego roweru znajdą tu atrakcyjne dla nich, wymagające drogi .W zimie na narty zapraszają wyciągi i trasy - na północnym stoku Wielkiej Sowy, w Potoczku, na Przełęczy Jugowskiej, Sokolej lub w Rzeczce. Odpoczynek, wyżywienie i noclegi znajdziemy w którymś z sześciu górskich schronisk albo w pensjonatach - o zróżnicowanym standardzie - w miejscowościach u podnóża gór. Urozmaiceniem są położone w pobliżu gór akweny wodne - Jezioro Bystrzyckie koło Lubachowa albo Zbiornik Sudety w Bielawie - które pozwalają łączyć przyjemność górskich wędrówek z wędkarstwem albo sportami wodnymi.

5      Atrakcją dla przyjezdnych są ulokowane w obszarze Gór Sowich zabytki - zamek Grodno, twierdza w Srebrnej Górze, sztolnie z II wojny światowej w Walimiu i Osówce (podziemne trasy turystyczne) - oraz zabytkowe obiekty kultury technicznej - jak na przykład zapora w Lubachowie, mosty kolejowe ... Również ślady działalności górniczej w dawnych wiekach (sztolnie, wyrobiska).

7

Turystyczna Trasa Podziemnych Fabryk Walimia, składająca się z podziemnych wyrobisk kompleksu "Olbrzym" wykutych w skale. Prace prowadzono w latach 1943 - 1945 i nigdy ich nie ukończono. Kompleks sztolni "Riese" miał służyć hitlerowcom jako podziemna fabryka lub jako centrum kwatery głównej władz hitlerowskich Niemiec. Obecnie do zwiedzania udostępniona jest zaledwie niewielka część całego kompleksu który z pewnością warto odwiedzić.

 

Tajemnicze Podziemne Miasto Głuszyca. Kompleks Osówka

    Podziemna trasa turystyczna wchodząca w skład kompleksu "Olbrzym" ("Riese") budowanego przez Niemców w latach 1943 - 1945 i nigdy nie ukończonego. Kompleks miał służyć hitlerowcom jako podziemna fabryka lub jako kwatera główna Hitlera. Kompleks ten jest najbardziej interesujący z dostępnych do zwiedzania. Możemy w nim obejrzeć korytarze w różnym stadium realizacji. Zimą ciekawostką są niezwykłe formy lodowe, powstające tu nawet gdy na powierzchni ziemi utrzymuje się dodatnia temperatura.6

Wielka Sowa to  najwyższy szczyt Gór Sowich o wysokości 1015 m góruje nad wałem górskim ciągnącym się na dł. 26 km od doliny Bystrzycy na zachodzie po Przełęcz Srebrną na wschodzie. W minionych latach w górach tych wydobywano rudy srebra, ołowiu a także uranu. Góry Sowie są w większości porośnięte lasami  mieszanymi  z  fragmentami  pierwotnej puszczy  z udziałem buka, wiązu, grabu i modrzewia. Liczne wyręby, polany i hale na grzbiecie głównym dają możliwość oglądania wspaniałych panoram pozostałych części Sudetów i Niziny Śląskiej. Warte zwiedzenia są trzy widokowe drogi, przecinające Góry Sowie przełęczami Woliborską, Jugowską i Walimską.

 Na Wielką Sowę dojdziemy po około 1 godzinnym spacerze od parkingu na Przełęczy Sokolej (754 m n.p.m.) w Rzeczce . Tylko przez pierwsze 20 minut będzie to spacer dość trudny ze stromym podejściem na końcu którego znajduje się pierwsze z dwóch po drodze schronisk. Będzie więc gdzie odpocząć i zjeść w czasie spaceru do wieży widokowej.